Ponice regionalnie – 25 lipca 2010

Organizacja tegorocznego festynu była zapięta na ostatni guzik, a jego program artystyczny zapowiadał się imponująco. Dość powiedzieć, że gwiazdą miał być legendarny Krywań, a do tańca przygrywać miał słynny na miejscowym rynku muzycznym – słowacki zespół Anonym. Skończyło się niestety na wielkich planach bo organizatorzy nie zamówili… pogody. Lało cały boży dzień. Padający nieustannie deszcz nie przestraszył jednak ani gospodarzy ani ich gości. W festynie wzięło udział ponad 200 osób. Chętnie degustowano potrawy regionalne: karkówkę i kiełbasę z grilla, chleb ze smalcem i skwarkami oraz legendarne już wypieki miejscowych gospodyń.

Oprawę muzyczną stanowiła kapela góralska w składzie: Czyszczoń Sławomir, Kapłon Mateusz, Wysocki Bartłomiej, Rafał z solistką Anną Skawską, która zaprezentowała się w bardzo ambitnym repertuarze pieśni z różnych obszarów Karpat. Przez resztę wieczoru śpiewał i grał Kuba Kurek z Rabki – Zdroju.

Wśród innych atrakcji trzeba wymienić koniecznie „VII mistrzostwa Ponic w przecinaniu pnioka na czas sposobem moja – twoja”. Zwycięzcy, niepokonani dotąd bracia: Adam i Jan Świdrowie zrobili to w 38 sekund! Żeby ocenić wagę tego wyczynu należy obejrzeć zdjęcie przecinanego bala i pamiętać, że inni zawodnicy robili to w kilka minut. Swój konkurs miały też panie, które rywalizowały w dmuchaniu balonów… tyłeczkami.

Stowarzyszenie nadal zbiera środki ma renowację starego kościółka z I połowy XIX w. i właśnie na ten cel przeznaczyło dochód ze sprzedaży cegiełek podczas loterii fantowej. Licytowano także „ciupagę sołtyski” – pani Katarzyny Pukalskiej. Nabywca zapłacił za nią 200 zł. Festyn poprzedziła msza święta w starym kościółku. Celebrował ją prowincjał zakonu Salwatorianów ks. Piotr Filas, który pochodzi z Ponic. Nabożeństwo koncelebrowali księża Sławomir Noga, Janusz Cwynar i Piotr Sztajgli.

Festyn odbył się dzięki wsparciu finansowemu z budżetu gminy przyznanemu w tegorocznym konkursie grantowym na realizację projektu „ Ponice regionalnie”.

Zdjęcia z festynu, wykonane przez Piotra Kuczaja, można obejrzeć w ::: archiwum na stronie internetowej miasta Rabka – Zdrój.

::: wróć