… i po Festynie'2013!

W niedzielę 21.07.2013 przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Ponicach odbył się festyn regionalny zorganizowany tym razem przez dwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Przyjazna Dolina Raby, które ufundowało nagrody do konkursów, wynagrodzenie dla zespołu muzycznego i stół z potrawami regionalnymi oraz Stowarzyszenie „Poni…ce do kłębka” odpowiedzialne za stronę organizacyjną i przebieg imprezy.

Tradycyjnie już rozpoczęto festyn od mszy św. w starym kościółku na Sołtysówce, którą poprowadził ksiądz proboszcz Mieczysław Pajdo. O muzyczną oprawę mszy zadbał zespół regionalny PRYMNI i organista Zygmunt Ostrowski. Złożone podczas nabożeństwa ofiary przeznaczono na dalsze prace remontowe w kościółku.

Po nabożeństwie uczestnicy zostali przewiezieni zaprzęgami konnymi na teren zespołu szkół w Ponicach, gdzie już oczekiwali gości prowadzący festyn Anna Skawska - Kapłon i Stanisław Skawski. Po przywitaniu przystąpiono do rozgrywania konkursów. W tym roku były to: konkurs dla dzieci z wiedzy o Ponicach „1 z 10”, konkurs w wiązaniu gorsetu na czas i konkurs w przecinaniu kłody drzewa tradycyjną piłą „moja – twoja”. Nagrody wręczał wiceprezes Stowarzyszenia Przyjazna Dolina Raby - Mieczysław Pukalski.

W międzyczasie degustowano smaczne potrawy regionalne, które przygotowały członkinie Stowarzyszenia „Poni…ce do kłębka” oraz przepyszne, domowe ciasta upieczone przez gospodynie z Ponic i Bielanki. Okazało się, że na festynie zjawili się goście z różnych stron Polski (m. in. Bydgoszcz, Zielona Góra, Sosnowiec, Zgorzelec), którzy odkrywali nie tylko regionalne smaki, ale także tutejszą gwarę i miejscowe zwyczaje.

O stronę artystyczną festynu zadbał zespół regionalny PRYMNI, który dał pokaz swoich umiejętności wokalnych i tanecznych. Sprawiło to dużą radość zebranym i wbiło w dumę rodziców. Do tańca zaś wesoło przygrywał gościom zespół ŚWIST złożony z podhalańskich muzykantów.

Dodatkową atrakcję festynu stanowiła ścianka wspinaczkowa, którą upodobali sobie najmłodsi uczestnicy, popisując się w trakcie wspinania, dużą sprawnością fizyczną. Nie lada gratką okazała się również piramida układana ze skrzynek po oranżadzie. Tutaj brylowali dorośli. Zwycięzcy ułożyli i wspięli się na 23 skrzynki, a tym samym pobili poprzedni rekord sprzed trzech lat. Pomysłodawcą tej konkurencji był nauczyciel wychowania fizycznego Piotr Czyszczoń, który wraz ze strażakami dbał także o bezpieczeństwo zawodników i całej imprezy.

Pod koniec festynu ciupaga pani sołtys powędrowała w młode ręce - Mateusza Chudego i Jerzego Ponickiego- być może to znak, że w przyszłości czeka nas pokoleniowa zmiana warty?

Przepiękna, słoneczna pogoda i pełne wigoru prowadzenie imprezy sprawiły, że uczestnicy doskonale się bawili. Tą drogą organizatorzy pragną podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tego przedsięwzięcia, a było tych osób bardzo wiele. Dały one pokaz zgodnego współdziałania dla wspólnego dobra. To także jest pozytywny efekt minionego festynu „Ponice regionalnie”.

Relacja: Zofia Skawska
Zdjęcia: Joanna Filas

Do zobaczenia za rok!więcej zdjęć w :::GALERII