Nasze kalendarium:

      :::  rok 2018
      :::  rok 2017  
      :::  rok 2016     
 
      :::  rok 2015
       
      :::  rok 2013         
      :::  lata 2011-2012 
      :::  lata 2005-2010      
      :::  lata 2002-2004


 Rok 2014

 • 22.01.2014 – udział zespołu regionalnego "Prymni" w XIII Rodzinnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Harkabuzie - więcej informacji na www.spharkabuz.rabawyzna.pl/‎ oraz portalu internetowym Gorce 24.pl
 • 23.01.2014 – koncert kolęd w wykonaniu zespołu regionalnego "Prymni" z okazji Dnia Babci i Dziadka w ZSPiG w Ponicach - zdjęcia do obejrzenia na www.szkolaponice.rabka.pl/‎
 • 01.02.2014 – występ zespołu regionalnego "Prymni" w konkursie kolęd „Panu śpiewać chcę” organizowanym przez ŚCR-U w Rabce – Zdroju. 
 • 05.02.2014 – stowarzyszenie otrzymało grant od Urzędu Miejskiego w Rabce – Zdroju na realizację zadania „PONICE REGIONALNIE – pielęgnujemy i przekazujemy zwyczaje, tradycje naszych przodków” 

  W ramach projektu uczniowie ZSPiG w Ponicach należący do zespołu regionalnego "Prymni", będą mogli rozwijać i doskonalić swoje umiejętności w zakresie gry na instrumentach, śpiewu i tańca regionalnego.
 • 13.02.2014 - udział zespołu regionalnego "Prymni" oraz uczniów ZSPiG w posiadach poświęconych poetce Antoninie Zacharze - Wnękowej - więcej informacji i zdjęć można poczytać i obejrzeć na stronach internetowych rabczańskiego MOK -u 
  i Urzędu Miejskiego w Rabce - Zdroju.
 • 01.03.2014 – rozpoczęliśmy realizację projektu „PONICE REGIONALNIE – pielęgnujemy i przekazujemy zwyczaje, tradycje naszych przodków”. Zajęcia z tańca i śpiewu regionalnego prowadzone będą w dwóch grupach: starszej i młodszej. Natomiast dzieci, uczące się gry na instrumentach podzielono na grupę zaawansowaną i początkującą.

 •  13.04.2014r. - Konkurs Palm       :::informacja        :::galeria

 

 • Palmy, palmy kolorowe … – zaraz po zakończeniu tegorocznego VI konkursu palm otrzymaliśmy radosną wiadomość: palma Stowarzyszenia „Poni…ce do kłębka” zdobyła I miejsce w organizowanym przez LGD Przyjazna Dolina Raby konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną.
 •  
 • 26.04.2014 - święcenie pokarmów w kaplicy na Sołtysówce w Ponicach zgromadziło wielu mieszkańców naszej miejscowości. Można było podziwiać obfitość produktów oraz kunszt wystroju koszyczków. Stroje regionalne uczestników „święconki” dodawały kolorytu uroczystości, którą poprowadził ks. proboszcz tutejszej parafii.


  zdjęcia w :::GALERII

   
 • PRYMNI mają „Srebrne Kierpce”
  Z ogromną radością pragniemy poinformować, że wspierany przez stowarzyszenie zespół regionalny PRYMNI wywalczył „Srebrne Kierpce”, a tym samym zajął II miejsce w V Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych „Złote Kierpce” w Zakopanem. Decyzją jury otrzymał także nominację do odbywającego się w Rabce Festiwalu Karpackiego. Wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu: instruktorom, zespolanom, rodzicom, mieszkańcom Ponic oraz osobom i instytucjom wspomagającym zespół na różne sposoby, serdecznie dziękujemy. Więcej informacji i zdjęć na stronie internetowej ZSPiG –  www.szkolaponice.rabka.pl oraz www.watra.pl i stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Rabce – Zdroju - www.rabka.pl 
                                                                                                                           Gratulujemy!

 • Sportowo i rodzinnie dla Niepodległej

  Z tygodniowym poślizgiem, w upalną sobotę 7 czerwca 2014 r. odbyła się w Ponicach, na obiektach należących do tutejszego zespołu szkół, wielka impreza plenerowa – Sportowo i rodzinnie dla Niepodległej. Organizatorom czyli Stowarzyszeniu „ Poni…ce do kłębka”, szkolnej Radzie Rodziców oraz Samorządowi Uczniowskiemu przyświecał jeden główny cel – integracja społeczności lokalnej na bazie aktywności sportowej. Pretekstem do tego była okrągła rocznica 25- lecia wolnej Rzeczypospolitej oraz nakładające się w tym okresie szczególne dni: matki, dziecka i ojca. Przedsięwzięcie dofinansowane zostało przez Burmistrza Rabki – Zdroju w ramach projektu „ Sport daje wolność i moc”. Organizatorzy przygotowali bardzo bogaty program imprezy. Rozpoczęła się ona pokazowym meczem siatkówki, w którym zmierzyły się ekipy: Dorosłych ( nauczyciele, rodzice, sympatycy szkoły) i O Mało Co Nie-Dorosłych ( gimnazjaliści). Mecz, którego stawką były jedynie duże lody, wygrali reprezentanci młodzieży, ale obie drużyny już umówiły się na rewanż przy najbliższej, nadarzającej się okazji. Przez następne 2 godziny wszyscy pasjonowali się biegiem przełajowym. Dyscyplina ta, pod wszystko mówiącą nazwą - Bieg Wolności, odbyła się na cudnych terenach zielonych, zarządzanych przez szkołę w Ponicach. Rozegrano ją w pięciu kategoriach wiekowych (od przedszkola do kategorii open, czyli dorosłych), z podziałem na mężczyzn i kobiety. Emocje sportowe były nieprawdopodobne, a satysfakcja z pokonania zróżnicowanej odległościowo trasy – nie do opisania. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami, a wszyscy uczestnicy pamiątkowymi dyplomami. Galę nagradzania najlepszych w tej konkurencji poprzedziły żywiołowe pokazy tańca nowoczesnego w wykonaniu uczniów zespołu szkół w Ponicach, prowadzonych przez instruktora – pana „ Makrenę”. Występ zakończyło wykonanie, wspólnie z publicznością, tańca o nazwie – chokolada. W tej części dnia najmłodsi mogli rozwijać swoją sprawność, startując w zawodach i grach sportowych przygotowanych dla nich przez starszych kolegów z gimnazjum, którzy zrobili to w ramach, realizowanego przez siebie, projektu edukacyjnego. Po około godzinnej przerwie, wymuszonej dokuczającym wszystkim upałem, rozpoczęła się XI już edycja Pucharu Ponic w piłce nożnej, który cieszy się niezmiennie dużą popularnością, o czym świadczy fakt, że w 5 – kategoriach wiekowych wystąpiło w sumie 15 zespołów z Ponic, Rdzawki i Rabki – Zdroju. Zawody znów dostarczyły potężnej dawki sportowych emocji, a widzów do czerwoności rozpalały szczególnie pojedynki sąsiadów „ zza miedzy” czyli ekip z Ponic i Rdzawki. 

  Gospodarze byli mało gościnni bo odprawili z kwitkiem wszystkie drużyny, zdobywając główne trofea we wszystkich kategoriach wiekowych. Jest to też czytelny dowód na to, że - przynajmniej w Ponicach- jeszcze piłka nożna nie umarła. Organizatorzy przygotowali też inne atrakcje dla nie zainteresowanych piłką nożną. Był to jump dla najmłodszych i ścianka wspinaczkowa dla wszystkich, których nie zadawala stąpanie jedynie po ziemi. W trakcie całej imprezy Rada Rodziców prowadziła bufet, serwujący wszystkim potrzebującym dania i napoje w wersji gorącej i zimnej. Po uroczystości zakończenia rozgrywek piłkarskich i rozdaniu nagród, rozpoczęła się zabawa taneczna, której sprzyjała fantastyczna, niemal wakacyjna pogoda. Kogo zabrakło tego dnia w Ponicach – niech żałuje. Pozostaje mu jedynie obejrzenie zdjęć w naszej :::GALERII i na stronie: www.szkolaponice.rabka.pl , ale co to za rekompensata.

  Organizatorzy serdecznie dziękują za pomoc wszystkim wolontariuszom, którzy tak chętnie i licznie pomagali w realizacji projektu "Sport daje wolność i moc".

  Relacja: Stanisław Skawski 9 czerwca 2014 r. Zdjęcia: Mieczysław Skóra i Kinga Twaróg

 • "PRYMNI" na Festiwalu Karpackim Rabka-Zdrój 2014   :::FOTORELACJA 

 • Pamiątkowa tablica poświęcona Świętemu Janowi Pawłowi II

  Dzień 15 czerwca pozostanie na długo w pamięci mieszkańców Ponic, bowiem w tym dniu przyszło im gościć samego księdza kardynała Stanisława Dziwisza – metropolitę krakowskiego, wizytującego tutejszą Parafię Matki Bożej Królowej Polski. Program pobytu był bardzo napięty, ponieważ Jego Eminencja pragnął się spotkać z jak największą liczbą wiernych oraz udzielić młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Dostojny Gość odwiedził tutejszą placówkę oświatową, w której został przywitany przez dyrektora, pracowników szkoły w Ponicach oraz zespół regionalny Prymni. Ksiądz kardynał obejrzał program artystyczny przygotowany przez zespolan specjalnie dla niecodziennego gościa.

  Ks. metropolita odwiedził również kaplicę na Sołtysówce, najstarszy obiekt sakralny we wsi, gdzie poświęcił tablicę upamiętniającą pobyt w tym miejscu św. Jana Pawła II – wówczas jeszcze biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej. Na tablicy – ufundowanej przez Stowarzyszenie „ Poni…ce do kłębka” - umieszczono napis zaczerpnięty z osobistego dziennika Św. JP II, który 6 czerwca 1962r. ok. godz. 1700,w ramach wizytacji parafii w Rabce, modlił się tutaj i błogosławił licznie zgromadzonych mieszkańców Ponic. Odsłonięcia tablicy dokonał poniczanin - ksiądz prowincjał Piotr Filas., natomiast ks. kardynał Dziwisz po wspólnej modlitwie i akcie poświęcenia tablicy, skierował słowa otuchy do licznie zgromadzonych mieszkańców Ponic i udzielił im błogosławieństwa. Na zakończenie uroczystości rozległa się ulubiona pieśń Świętego Jana Pawła II - „Barka”, śpiewana przez zespół Prymni i wszystkich zebranych poniczan.
  :::
  zdjęcia
       

 • Docenione Stowarzyszenie „ Poni…ce do kłębka” 
  15 czerwca Burmistrz Rabki-Zdroju, Ewa Przybyło wyróżniła instytucje kulturalne naszej gminy medalem wybitym z okazji 150-lecia lecznictwa uzdrowiskowego w Rabce-Zdroju. Wśrod nagrodzonych znalazło sie nasze stowarzyszenie. 

 • Jak co roku, w ostatnią niedzielę lipca, w Ponicach odbył się X już festyn góralski - od kilku lat realizowany pod nazwą „Ponice regionalnie”. Impreza, której głównym celem jest ochrona ponickich zabytków- a zwłaszcza starego kościółka na Sołtysówce - tak naprawdę służy integracji miejscowego środowiska i promocji Ponic na zewnątrz, czemu sprzyja wakacyjna pora i fakt przebywania w tym czasie na terenie gminy wielu przybyszów z całej Polski.   :::więcej

 • Półmetek „Wakacji z siatkówką” już dawno za nami. Powoli zbliżamy się do decydującej fazy rozgrywek, czyli Pucharu Lata w tej pięknej dyscyplinie sportu. Na boisku pełna mobilizacja, drużyny intensywnie trenują i uzupełniają składy.
  Z powodu opadów deszczu
  termin rozgrywek pucharowych został przesunięty na 30.08.2014 r. Zapisy do turnieju będą przyjmowane do 25.08.2014 pod numerem 18 26 851 76. Treningi siatkarskie będą się odtąd odbywać od godz. 19.00 w poniedziałki, środy i piątki.
  :::Kilka zdjęć z treningów

 • Prymni na 46 Międzynarodowym Festiwal Folkloru Ziem Górskich
  Zespół Prymni wziął udział - na zaproszenie Biura Promocji Zakopane - w koncercie „ Mali Górale”, który odbył się w ramach 46 Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w dniu 23 sierpnia 2014 r. na scenie plenerowej w wiosce festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej. Koncert był jedynie imprezą towarzyszącą właściwemu festiwalowi ale dla Prymnych stanowił rodzaj nobilitacji gdyż znaleźli się oni w wąskim gronie pięciu dziecięcych zespołów regionalnych z Podhala, którym zaproponowano udział w tej imprezie. Gigantyczna skala imprezy zrobiła ogromne wrażenie na małych góralach. Nawet mała scena festiwalowa, na której występowali, wydawała się kolosem. Na szczęście Prymni udźwignęli ciężar odpowiedzialności, a ich naturalny i spontaniczny występ raz po raz przerywały burzliwe oklaski zebranych widzów.
    :::fotorelacja

 • Siatkarski Puchar Lata - Ponice 2014
  31 sierpnia 2014 na boisku sportowym przy ZSPiG w Ponicach nastąpił finał wakacyjnej przygody z siatkówką. Do turnieju zgłosiły się 4 drużyny: „Adoramus” Rdzawka, „Baciarka” Ponice, „Góralsko moc” Ponice i „Old Stars” Ponice. Tym razem pogoda była wymarzona dla zawodników, a mecze odbywały się w duchu sportowej walki. Wierni kibice dodawali sił swoim drużynom. Zawodnicy żartowali, że turniej jest wstępem – preludium przed meczem Polska – Serbia w rozpoczynających się tego samego dnia Mistrzostwach Świata. Gospodarze okazali się bardzo gościnni, a puchar wywalczyła drużyna Adoramus- nasi sąsiedzi zza miedzy. Drugie miejsce zajęły kolejno następujące drużyny: „Old Stars” Ponice, „Baciarka” Ponice i „Góralsko moc” Ponice. Najlepszą zawodniczką turnieju została Katarzyna Magdziarz z drużyny „Old Stars”, a najlepszym zawodnikiem Marcin Zborek z drużyny „Adoramus”. Organizatorem i fundatorem nagród było Stowarzyszenie „Poni…ce do kłębka”. Wszystkim uczestnikom treningów oraz zawodnikom turnieju dziękujemy za aktywnie spędzone wakacje. Do zobaczenia za rok.  :::fotorelacja

 • 11.10 2014 – III Jubileusz Prymnych
  W tym roku „urodziny” Prymnych połączone zostały z podsumowaniem projektu „Ponice regionalnie - pielęgnujemy i przekazujemy zwyczaje, tradycje naszych przodków”, dofinansowanego ze środków Urzędu Miejskiego w Rabce – Zdroju. W projekcie wzięło udział ok. 50 osób – dzieci i młodzieży z ZSPiG w Ponicach. W trakcie zajęć doskonalono śpiew i taniec góralski oraz grę na instrumentach ludowych pod okiem trzech instruktorów: Anny Skawskiej – Kapłon, Pawła Gała i Jakuba Rusieckiego. Wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu serdecznie dziękujemy i zachęcamy do dalszej współpracy. Całemu zespołowi życzymy zapału i energii do rozwijania talentów i pasji w następnym roku działalności. 
  Zdjęcia oraz relację z jubileuszu można obejrzeć na stronie: www.szkolaponice.rabka.pl

   

 
O TYM, CO BYŁO O PONICACH O SOBIE ZAPRASZAMY